💕MAMY-ŽALOBABY💕

Aj keď myška Eli mala, a stále má, u vás veľký úspech ( TVOR(k)U môžete stiahnuť zadarmo TU), odznelo pár hlasov, že to chce nejaký nový článok…

Tak som premýšľala, nápadov kopec (pôvodne mal byť o hrách na cesty, ale to ešte príde), ale jeden výnimočný ma prenasledoval už dlhšie, takže tu je 🎀:

Keďže ide máj, čas lásky, kvetiniek, ňuňu vecí, (alergií 😆)… myslím, že je viac ako aktuálny.

Už vás nechcem napínať, takže si položte otázky:

koho ľubíte najviac na svete, bez hraníc a predsudkov, v dobrom, aj v zlom (minútkové zaváhanie sa nepočíta), v zdraví aj v chorobe…

…ak ste si odpovedali “MOJE DETI”, čítajte ďalej… ak niečo iné, žiaľ, tento článok bude opäť raz o deťoch 😍.

Alebo skôr o mamách a ich deťoch a vlastne nebude to ani úplne tak článok 🙈.

Určite však ponúkne opäť veľa inšpirácie a to z prvej ruky.

Poprosila som totiž 3 mamy, aby mi odpovedali na 10 otázok o ich deťoch, o tom ako/s čím/kedy/kde sa hrajú najradšej ich deti, či už s nimi, samé alebo medzi sebou. 🙂

Hneď na úvod musím povedať, že sú to SUPERMAMY… veď uvidíte, koľko krásnych vecí mi povedali.

Ešte vám ich s radosťou predstavím a hneď im aj veľmi krásne ďakujem, že si našli čas a odpovedali na moje otázky.

Verím, že vám ich odpovede budú inšpiráciou (ak nie návodom, v niektorých prípadoch):

Maminka Nika a jej 4-ročný Timko:


Maminka Lenka a jej 6-ročná Lesanka a 4-ročný Ondrejko:

Maminka Lucie a jej 6-ročná Valinka , 2,5-ročná Vivien a 14-mesačný Vašík:

Ja, maminka Zuzka a moja 1 a 3/4 ročná Čudinka:

Áno… teda, aby som nezaostávala, aj keď moje nápady máte v e-booku, aj na mojom facebooku (aká rýmovačka :)) a aj v tvor(k)ách a aj všade, tak som sa musela narýpať aj sem… takže nájdete aj moje odpovede:)

PS1: všetky podčiarknuté slová vás, po kliknutí na ne, prehodia na ich stránku (aby ste nemuseli tráviť čas hľadaním)😉

PS2: texty maminiek som nijak obsahovo neupravovala😊.

1. JEHO/ICH najobľúbenejšia hra?

NIKA (TIMKO 4r):

Najradšej sa hrá na HASIČA. Vezme si čokoľvek, čo pripomína hadicu, helmu a uteká po celom dome a akože hasí oheň. Rád sa hrá aj vonku s kamarátmi s penovými mečmi na HRDINOV.”

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

“ Lesanka: hra s poníkmi, kreslenie, vystrihovanie a tvorenie. Ondrejko: hra s vláčikmi a stavanie koľajníc.

LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

“Valinka si teď nějraději hraje na TAJNÝ AGENTY, chodí s lupou a vlastně mě doma šmíruje při domácích pracích, občas mě tím děsně točí když se mi směje, při činnostech, které mě tak nebaví :-).  

Vivinka moc ráda LEPÍ SAMOLEPKY, to jí baví asi momentálně nejvíce, takže samolepkama se dokáže na chvíli zabavit, začne na papíře a skončí na nábytku:-) Vašík moc rád rozebírá PĚNOVÉ PUZZLE a taky zkouší už trochu vkládačky.”

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“Aktuálne ju strašne bavia balančné valčeky, ktoré som asi pred 1/2 rokom kúpila v Lidli… nebojte, ešte ich nevyvažuje 😀 ona si z nich totiž robí vežu, čo je tiež úplne brutálne, pretože sú hladké a klzké a dokáže ich na seba naskladať aj 10!!!, čiže u nás sa aj z chlebíka robia teraz VEŽIČKY.

2. Ako sa najradšej hrajú deti spolu?

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

“Hrajú sa NA CESTOVATEĽOV– zbalia si všetky veci, prezlečú sa a cestujú k moru 😃😃😃, skriňa je potom hore nohami a žehliť sa mi absolútne neoplatí 😃

LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

“Nejradši si u nás děti společně hrají na to, že Valinka něco vymyslí a úkoluje mladší Vivi:-), té to ale většinou nevadí a tak spolupracuje:-)

O hře jako takové ale zatím řeč není, Vivi je ještě malinká a tak spíš Vali při hře překáží, bourá jí lego, nebo si půjčí její panenku nebo něco položí jinam než měla a pak se ztrhne mela:-)”

3. Najobľúbenejšia spoločná hra s Vami?

NIKA (TIMKO 4r):

„Najobľúbenejšia spoločná aktivita je, keď mu kreslím na farebné papiere rôzne GEOMETRICKÉ ÚTVARY a on ich vystrihuje. Neskôr ich obkresľuje na kartón a lepíme ich k sebe. Vznikne napríklad domček, stromček, slniečko…“

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

“Hry na rozvoj intuície, spoločenské hry, behanie na boso po tráve naháňačky. “

LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

“pro všechny děti dohromady jsme nepřišli na nic moc zatím, zatím snad jen kutálení míčkem. S Valinkou rádi hrajeme prší, černý petrčlověče nezlob se, skvělá hra je Třináctá komnata.

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“Asi všetko… ja mám to šťastie, že je najviac happy, keď som pri nej a je jedno, čo robí. A keď nie som, tak si príde ku mne riešiť veci, ako včera večer, keď som upratovala kuchyňu, ona zatiaľ vybrala celý šuflík s príborom (“radosť na oboch stranách, niekde aj nefalšovaná), každú vec na zem a potom všetko po jednom do svojho vedierka. A stále zbožňuje, keď jej čítam. ”

4. Najobľúbenejšia básnička a pesnička?

NIKA (TIMKO 4r):

Básnička je SPADLA HRUŠKA ZELENÁ, rozpráva ju vždy, keď môže a vymýšľa si rôzne nové verzie 🙂

Pesnička je u nás naj od “uja Jara” – chcem mať doma zvieratko.

(moja poznámka: “asi” Miro Jaroš, Šteniatko alebo Každý má rad zvieratká;))

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

“Tak toto neviem ale majú radi SPIEVANKOVO a básničky, čo sa naučia v škôlke a na tanečnej ,vždy k nejakej príležitosti – Vianoce, Veľká noc, Deň matiek…”

LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

“Valinka chodí na sbor, tak tam je těch písniček moc oblíbených:-), mimo sbor ale stále zpívá písničku Toulavá od Sebastiana

Vivinka zpívá to, co Valinka, hodně se od ní učí:-). Zpíváme tak různě.”

(moja poznámka: Lucie myslí toto SEBASTIAN – TOULAVÁ)

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“U nás stále IF YOU’RE HAPPY v hocijakom prevedení, alebo aj ŠMUCKO KNOFLÍK, a veľa ďalších, v poslednej dobe ju úplne hypnotizuje TWINKLE LITTLE STAR

5. Najobľúbenejšia domáca práca?

NIKA (TIMKO 4r):

Synček mi veľmi rád pomáha v práčovni 🙂 Triedi oblečenie podľa farby do košov, napĺňa práčku, sype prášok, pomáha nalievať aviváž. Neskôr pomáha tiež pri vykladaní a štipcovaní prádla.”

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

Upratovanie – utieranie prachu, milujú, keď si môžu namáčať handru do vody 😃

LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

“Pro Valinku žádná, nesnáší to:-D, Vivinku baví prádlo, takže do pračky a pak šup do sušičky a ven ze sušičky.”

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“Uff, u nás, ako ste čítali už aj na blogu (napríklad TU), je ich ozaj veľa… Čudka je veľká pomocníčka… Top aktivita aktuálne je vkladanie tablety do umývačky :D, ale pomáha mi aj variť, sedí pri mne na stole (úplne bezpečné), ochutnáva a manažuje.”

6. Najobľúbenejšia kniha a rozprávka?

NIKA (TIMKO 4r):

Nakoľko má Timko najradšej vymyslené príbehy, v skratke napíšem o čom sú.

Každý večer pred spaním mu hovoríme príbeh… o ňom, ako o chlapcovi, ktorý bol buď dobrý alebo zlý k svojim rodičom (kráľovi a kráľovnej) – podľa toho, čo sa cez deň odohrávalo.

Jeho najobľúbenejšia kniha je O psíkovi a mačičke, ako spolu piekli tortu.”

(moja poznámka: Josef Čapek: Rozprávka o psíčkovi a mačičke 1.- Ako piekli tortu )

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

My Little pony, Autá a kniha … hocijaké rozprávky, Lesanka fičí na poníkoch, Ondrej skôr vláčik Tomáš a Autá ale aj s tými poníkmi sa zahrá 😃

LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

“Oblíbené knížky u nás jsou Pokladnice překrásný pohádek, Nejznámější klasické příběhyMinipedie vše od Svojtka nakladatelství. Valinku teď také začal bavit hodně atlas světa, no a ještě moc holky baví kouzelné čtení s Albi tužkou.”

(moja poznámka: na Slovensku máme toto: HOVORIACE KNIHY , aj ja odporúčam :))

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“Aj o našich knihách sme dosť písali (btw. najokukanejší článok, ak ste nevideli, kliknite TU). Julka je stále v kurze, za ňou v tesnom závese kniha o Máši a Miškovi, Viktor pomaly nestíha a do popredia sa derú knihy s obrázkami vecí, ktoré treba pomenovať. Napríklad táto:

Najobľúbenejšia rozprávka je vlastne pesnička, lebo rozprávky bez hudby ju nebavia… a okrem vyššie spomínaných aj OLD MACDONALD HAD A FARM

(moja poznámka: Čudinka si vyberá vždy sama, čo bude pozerať… neviete si predstaviť akú máme zacapkanú telku :D)

7. Čo ho/ich najviac poteší?

NIKA (TIMKO 4r):

Najviac ho poteší, keď ideme do prírody na prechádzku a zbadá jašteričku, veveričku, vtáčika, a keď vezmeme so sebou chlebík, oriešky, jabĺčka a dávame ich zvieratkám.

Veľkú radosť v jeho očiach vidím vlastne vždy. Je to vďačné a výnimočné dieťa (to si asi povie každý rodič), poteší sa milému slovu, pohladkaniu, či cukríku v čokoláde… a aj peknému počasiu, lebo vie, že pôjdeme von.”

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

Spoločne strávený čas niekde na výlete v prírode alebo na ihrisku.”

 LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

Nejvíce je potěší když jim stáhnu novou pohádku, když jedeme na výlet, když jedeme k babičce, když děláme něco společně, asi jako každé dítě:-)”

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“Najviac sa teší, keď sa tešíme, že sa teší… fakt… ona sa zaraduje, keď sa jej niečo podarí, ale keď vidí, že aj nám sa to páči, teší sa oveľa viac. Okrem toho z praktických veci, je to voda… hocijaká a hocikde… z kohútika, vo vani, v mláke v jazere… voda je TOP zábavka.

8. Aké má/majú záľuby?

NIKA (TIMKO 4r):

Veľmi rád si zatancuje vždy, keď počuje hudbu a mňa keď spievam, spieva so mnou. Myslím, že bude hudobník 🙂 . Má rôzne hudobné nástroje a často ho počujem, ako hrá a k tomu spieva. Ak počujem aj cupitanie, tak viem, že aj tancuje…”

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

“Kreslenie, bicyklovanie, spoločné varenie, plávanie.”

LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

“Valinka moc ráda maluje, vlastně maluje pořád i ve školce, pak skládá puzzle, pomalu se k ní snaží přidat i Vivi, Vali ráda zpívá a lyžuje.

Vivinka by nejraději byla celý den na tabletu, takže když dovolíme, tak je ráda, jinak tedy ty samolepky a celkem holky baví i lego, když ho staví spolu.”

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“Baví ju plávanie a keď mi pomáha variť. Keďže je ešte malinká, nejaké úplne vyhranené ešte nemá. Rada tiež maľuje a tancuje.”

9. Ako a čím sa vedia dať “do kľudu”?

NIKA (TIMKO 4r):

Ak je už veľa hodín a je rozjašený, poviem mu, že už ide nočný strážca… vymyslela som si ho už veľmi dávno a stále má u nás rešpekt. Tiež rozdávam červené a čierne body, za ktoré ma buď odmenu, alebo trest.”

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

Rozprávka v TV ,masáž “

LUCIE (VALINKA 6r, VIVIEN 2,5r, VAŠÍK 14m):

“Pokud chceme aby se děti zklidnily a odpočinuly si, tak je to v tomto počtu celkem obtížné a zabere jedině pustit pohádku a dát jim k ní ideálně nějaké sušenky nebo ovoce.“

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“Momentálne sú najukľudňujúcejšie kocky, ktoré keď pred ňu postavím, dokážem sa normálne osprchovať, bez tatarských nájazdov 😂. A knihy… “

10. Čo ste sa Vy naučili od svojich detí?

NIKA (TIMKO 4r):

Že nemusí byť len odpoveď na každú otázku, ale existuje aj otázka na každú odpoveď… a že nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie… dokonca, že porekadlo po smiechu býva plač, je naozaj pravdivé.”

LENKA (LESANKA 6r, ONDREJKO 4r):

“Skôr si tak spomínam aké to bolo krásne, keď som žila v ríši fantázie a vedela sa tak skutočne vžiť do hry , rada ich počúvam, keď sa hrajú a sú v tom svojom svete, kde je možné všetko 🙂.”

LUCIE (VALINKA 6r, Vivien 2,5r, VAŠÍK 14m):

“při hře s dětmi jsme se od nich naučili fakt, že umí být pohotové, bystré a někdy i představivostí a bezprostředností napřed od nás:-)”

JA (ČUDINKA 1 a 3/4 rok):

“Ja som sa naučila a stále sa od nej učím trpezlivosti… zatiaľ sa na jej úroveň nechytám, ale pracujem na tom…a ešte som sa naučila výborne predýchavať situácie 😂.

Ale najdôležitejšie, čo som vďaka nej spoznala, je úplne nová, nekonečná láska💝

Áno, už je žiaľ koniec. Toto bola posledná otázka , na ktorú maminky odpovedali 😊.

Dúfam, že ste však načerpali opäť horu inšpirácie a niečo sa vám, teda vašim deťom, bude páčiť (určite).

My aktuálne staviame dom 🏠 … pre Čudinku ( hrubá stavba hotová 👍)… ak ste zvedaví viac, kuknite na môj facebook MAMI VYČARUJ MI HRU (stačí keď kliknete na tento názov a prehodím vás :)).

A nájdete tam ešte veeeeľa zaujímavosti pre decká.

Ak chcete s deckami tvoriť, pozrite si aj môj e-book zadarmo, alebo tvorte TVOR(k)Y… všetko nájdete v hornom menu 🙂

Verím, že sa vám tento “rozhovorový článok” s maminkami páčil.

Ešte raz sa im chcem krásne poďakovať, že si našli čas a podelili sa s nami o skutočne osobné a podnetné informácie.

ĎAKUJEM 😊.

Majte hravé dni,

Zuzka🌻

Komentáre