KNIHO(milo)VNÍČKA

Ak ste mali priestor a prečítali ste si pár mojich  článkov (a ak ste boli ešte odvážnejší aj môj e-book 😍… alebo ste dokonca tvorili TVORKY), asi ste si všimli, že knihy sú u nás hneď TOP téma.

Aby ste nemali inšpiračný absťák, posúvam teraz naše najobľúbenejšie knihy. 📚

Vopred upozorňujem, že tento článok bude dlhý, ale to len kvôli fotkám – nebojte sa čítania. 😉

Toto je náš arzenál 🙈

Pravda, asi 10 z nich som kúpila ešte pred jej narodením. Ďalšie pribudli, lebo sme obe kniho(milo)vníčky.

Keby som sa mala rozpísať o každej, tak je to asi na ďalší e-book. Preto som vybrala našu TOP 5 (aj tak je to na kávičku).

Ale ak vás niektorá kniha z fotky vyššie zaujala a chcete vedieť náš názor, neváhajte sa ma opýtať. Či už cez fb www.facebook.com/mamivycarujmihru/ ,alebo mailom na zuzka@zuzkakuchar.sk alebo na instagrame @zuzkakuch

(knihy nie sú zoradené podľa poradia obľúbenosti )

 

1. ZVIERATKOVÉ (ako inak u nás)

Ako vidíte vyššie, zvieratkovci sú u nás ako doma. Najobľúbenejšie sú tzv. hracio-ukazovacie, keď ja jej poviem zvieratko, ona ho stlačí a vydá príslušný zvuk. Väčšina týchto knižiek to má už dobre zmáknuté, pretože tie zvuky sú (takmer) reálne.

Ja som ale vybrala jednu, ktorú Čudinka dostala od Matiho (bratranca).

Volá sa: Maco Viktor pozná svet, na všetko vie odpoveď a autorom je Václav Šuplata.

Na dvoj-stránke je vždy zvieratko s jeho mláďatkami a pri ňom básnička. Poviete si… “veď to je každá druhá”… ale v tejto sú fotky SKUTOČNÝCH zvieratiek. Žiadne kreslenky, deformačky, zelený slon, fialový medveď a podobne.Okrem toho sú tam parádne veľké obrázky a pomáhajú nám aj pri hre “ako robí…”

VÝSLEDNÝ TIP: kniha s reálnymi obrázkami zvieratiek

2. MÔJ MACÍK

Za mňa môžem povedať, že toto je už historická kniha. Mala som ju ja, má ju aj Čudka. Človek by povedal, že nieje ničím zvláštna. Ja teda neviem prísť na to, čo sa nám na nej tak páči. Ale obe ju milujeme. Krátke milé básničky, príjemné obrázky. Čudko má najradšej tú húsku a chodí s knihou gágájúc po dome. Okrem toho sa dobre obžúvala 😉

VÝSLEDNÝ TIP: Mária Rázusová-Martáková a Z.Alexandrovová : MÔJ MACÍK

3. MOJI KAMARÁTI

Opäť sa nám tu moce téma jedla (o hrách pri a s jedlom som napísala osobitný článok, kliknite TU, ak ste zvedaví a viacero inšpirácií je aj v e-booku zadarmo, kliknite TU, ak ste ešte zvedavejší).

Čudka je našťastie preborníkom v papaní, aj keď už teraz musím často zatvárať oči, keď s tatom “ochutnávajú” nové chute (nebudem menovať, aby sme sa vyhli pohoršeniu). Ale tie nové chute robia sem tam nezbedu, lebo tie staré vytláčajú.

Ako včera… špaldové halušky so špenátovým ratatouille a parmezánom (btw. recept na ratatouille od Tinky Karmažín, vlastne ako väčšina našich receptov), inokedy milované, včera odmietané, no nakoniec úspešne spapané.

A to som opakovala špenátovú básničku o svaloch len asi 37x. Neviem, či ju registrovala  a páčila sa, alebo som ju už tými opakovaniami priviedla do stavu, že radšej to zje, nech má pokoj… v každom prípade to zafungovalo 😄

Takže táto kniha je už teraz našim pomocníkom, aj keď myslím, že najviac ju ocenia už hovoriace deťuchy. Veľa sa naučia a snáď aj veľa zdravého pojedia.

A vytvorili ju (ako inak) mamy 😊. 

VÝSLEDNÝ TIP: Diana Lokšová, Andrea Kováčová: MOJI ZELENINKOVÍ KAMARÁTI

4. ČÍTANKY

Nemyslím školské, ale knihy s veľkým obsahom textu. Od malého malinka jej čítam rozprávky. Často teda čítam skôr sebe … aspoň som si to myslela. Ale keď už podrástla do rozmerov, keď si bola schopná vybrať knižku sama, vzala si často práve tú s veľa písmenkami.

Otvorila a čítala…áno, aj 16 mesačná 🙂 Nejak som si to neuvedomila, ale keď sme čítali spolu, vždy som prstom prechádzala po texte. A teraz to robí aj ona. Sadne, nalistuje a prstom číta.

Vyššie sú tri naše obľúbené a keby som mala vybrať jednu z nich, tak je to asi Meduška. Okrem pekných textov, má nádherné obrázky a je ich tam tiež celkom dosť.

VÝSLEDNÝ TIP: Elena Čepčeková: MEDUŠKINE SRDIEČKA

5. KDE JE JULKA?

Táto kniha je úmyselné posledná, lebo si u nás zaslúži samostatnú kategóriu. Je to asi najviac zošúchaná, najviac otáčaná a najviac milovaná kniha.

Má jedinú chybu… nie je slovenská. Avšak slovenská redaktorka p. Škvarnová urobila podľa mňa vynikajúcu prácu.

Texty však nie sú to, čo robí knihu zaujímavou. Sú to cestičky pre prstíčky 🙂

…u nás zatiaľ len krásne ilustrácie zvieratiek a okolia. Aj keď sú kreslené, zvieratká majú skutočné farby a pôsobia veľmi priateľsky.

Ide o to, že psík Paťko hľadá jahniatko Julku. Hľadá kade-tade, na každej strane je odkrývacie políčko (podporuje motoriku, lebo to neide len tak ľahko), v ktorom sa skrývajú iné zvieratká. Nakoniec sa mu však Julku podarí nájsť.

Ilustrácie sú vážne super, na každej dvojstránke kopec pestrofarebných zvieratiek.

Toto je TÁ kniha, ktorá s nami všade cestuje.

VÝSLEDNÝ TIP: Brenda Apsley, Marie Allen: Where is Lucy? / Fortuna Libri, preklad Barbora Al Zafari: Kde je Julka?

BONUS: úplne prvé knihy, pri ktorých sa Čudinka naučila otáčať strany, napodobniť zvuky zvieratiek a sama ich (aj po štvornožky nosiť) sú tieto malé knižky:

Tak, uff .. a sme na konci 🙂 Ja však verím, že aj tento môj článok vám dodal trošku inšpirácie, aby ste svojim deckám urobili radosť a podporili ich rozvoj. Ak by ste chceli viac nápadov nakuknite do môjho e-booku zadarmo, kde nájdete 75 tipov na detské hry.

A ak ste tvory tvorivé, tvorkujte TVORKY 🙂 na www.tvorky.sk

Ďakujem za prečítanie 😊 a budem veľmi rada, ak tento článok a inšpirácie v ňom posuniete zdieľaním ďalej.

Majte hravé dni,

Zuzka

Komentáre